Vaistai nuo arterinio kraujo spaudimo ir erekcijos sutrikimai
Kardiologo praktiniame darbe neretai pasitaiko situacija, kai vyrui yra diagnozuojama pirminė arterinė hipertenzija, paskiriamas gydymas, bet pakartotinių vizitų metu arba visiškai atsitiktinai paaiškėja, kad pacientas nebevartoja paskirtų vaistų.
Ne visuomet yra aišku kodėl pacientas nutraukė gydymą, nors jo arterinis kraujo spaudimas išlieka didelis ir kelia pavojų sveikatai. Viena iš galimų priežasčių vyrams – erektilinės funkcijos (erekcijos) sutrikimas. Hipertenzija sergantiems vyrams erekcijos sutrikimų pasitaiko gerokai dažniau nei nesergantiems.
Seksualinė funkcija ir gyvenimo kokybė
Gydant lėtines ligas labai svarbu galvoti ne tik apie ilgesnę gyvenimo trukmę, bet ir apie ilgesnio gyvenimo kokybę. Gera seksualinė funkcija yra svarbi ne tik vidutinio amžiaus, bet ir vyresnio amžiaus vyrų geros gyvenimo kokybės faktorius. Šalia arterinės hipertenzijos gali būti ir daugiau ligų, galinčių neigiamai paveikti seksualinę funkciją, pvz. cukrinis diabetas, nutukimas, dislipidemija, išeminė širdies liga ir kt. Šioms ligoms gydyti skiriami vaistai gali patys sukelti arba pasunkinti erektilinę disfunkciją.
Lėtinės ligos ir erekcijos sutrikimai
Jeigu vyras serga arterine hipertenzija, tačiau nesigydo, natūrali ligos pasekmė yra kraujagyslių spazmas ir standėjimas, o sveikos kraujagyslės yra viena iš geros erekcijos sąlygų.
Kartais erekcjos sutrikimas yra vienas iš ankstyvųjų išeminės širdies ligos požymių, kurie atsiranda keleriais metais anksčiau nei įprasti angininiai skausmai krūtinės plote.
Arterinė hipertenzija ir erekcijos sutrikimai
Arterinės hipertenzijos gydymo arsenale yra daugiau kaip 100 vaistų. Visi jie turi savo veikimo mechanizmą, tam tikrus pliusus ir minusus, savitą veikimo mechanizmą.
Gydytojas kardiologas gali parinkti tinkamiausius vaistus pacientui pagal individualius poreikius, todėl pasitikėjimas ir atviras pokalbis tarp paciento ir gydytojo yra be galo svarbus. Sunku tikėtis gerų rezultatų, jei vyras susieja antihipertenzinius vaistus su erekcijos sutrikimais ir dėl to, nesitaręs su gydytoju, nutraukia vaistus. Tais atvejais, jeigu erekcijos sutrikimą išprovokavo vartojamas vaistas, svarbu peržiūrėti individualią situaciją ir koreguoti gydymą taip, kad ir arterinė hipertenzija būtų sukontroliuota, ir seksualinė funkcija būtų išsaugota.
Ką daryti gydytojui ir pacientui?
– Edukuoti /įspėti pacientus, kad erekcijos sutrikimai sergant lėtinėmis ligomis yra dažni ir juos reikia atvirai aptarti su gydytoju ir ieškoti pagalbos.
– Gydytojo – urologo konsultacija būtina tam, kad kompleksiškai būtų įvertinta vyro sveikata, hormonų balansas. Reikia nepamiršti, kad erekcijos sutrikimams svarbu ir psichologinė būklė (stresas, nuovargis, blogi tarpusavio santykiai). Todėl gali prireikti ir kitų specialistų konsultacijų (psichologo, neurologo, endokrinologo).
– Labai svarbu, kad pacientas suprastų sveiko gyvenimo būdo svarbą. Tai yra darbas, kurio už jį niekas nepadarys. Svorio korekcija, reguliarus sportas, sveika mityba, druskos kiekio maiste mažinimas, rūkymo ir alkoholio atsisakymas – nėra lengvi pokyčiai, tačiau teigiamas efektas tiek hipertenzijos kontrolei, tiek seksualinei funkcijai būna labai džiuginantis.
– Kardiologo konsultacijos metu reikėtų įvertinti arterinės hipertenzijos laipsnį, riziką, atlikti širdies echoskopiją ir kitus reikalingus tyrimus bei parinkti individualų gydymą.
Keletas svarbių akcentų gydytojui:
1. Ar erekcijos sutrikimai atsirado iki paskiriant antihipertenzinius vaistus arba jau daug metų vartojant vaistus?- jei taip, tuomet galima įtarti progresuojančią aterosklerozę, atitinkamai tirti ir gydyti pacientą.
2. Jei erekcijos sutrikimai atsirado netrukus pradėjus vartoti vaistus nuo spaudimo, tokiu atveju galimi du sprendimai:
a. įvertinti visus vartojamus vaistus, jei galima, vengti skirti beta-adrenoblokatorius (išskyrus nebivololį), diuretikus, juos keisti teigiamą poveikį erektilinei funkcijai turinčiais angiotenzino receptorių blokatoriais, nebivololiu arba neutralų poveikį turinčiais kalcio kanalų blokatorias/ AKF inhibitoriais;
b. jei vaistų keisti negalima arba pakeitus efektas nežymus, pasitarus su urologu galima svarstyti 5 fosfodiesterazės (FDE) inhibitorių skyrimą (sildenafilinis, tadalafilis ir kt.). Šie medikamentai sukelia vazodiliataciją, todėl visi pacientai turi būti įspėti nevartoti kartu nitratų (pvz. nitroglicerino).
Apibendrinant, reikia žinoti, kad negydoma arterinė hipertenzija gali sukelti labai rimtas komplikacijas: insultą, infarktą, taip pat gali pabloginti erektilinę funkciją.
Jei vartojant vaistus nuo arterinės hipertenzijos pablogėjo erektilinė funkcija – svarbu pasitarti su gydytoju, nes kartais gali užtekti tik pakeisti vaistus arba jų kombinacijas.
Pacientams svarbu suprasti ir jokiu būdu nenutraukti vaistų nuo spaudimo vartojimo nepasitarus su gydytoju kardiologu.