Hirzutizmas – tai padidėjęs moters plaukuotumas tose kūno vietose, kuriose paprastai nėra būdingi ilgesni plaukai, arba būdingas tik nežymus plaukuotumas.
Hirsutizmas pasireiškia, kai moterys turi storus, tamsius plaukus ant veido, kaklo, krūtinės, pilvo, apatinės nugaros dalies, sėdmenų ar šlaunų (tai storų, tamsių ir šiurkščių plaukelių augimas kūno vietose, kuriose paprastai plaukų augimas būdingas vyrams). Moterims, kurioms pasireiškia padidėjęs vyriško tipo plaukuotumas, gali reikšti sveikatos sutrikimus.
Plaukuotumas iš esmės priklauso nuo hormonų pusiausvyros. Ji gali keistis po nėštumo, svorio pakitimų. Veido srityje padidėjęs plaukuotumas gali būti susijęs su klimakterinio amžiaus pradžia, kai baigiasi menstruacijos, dėl to mažėja moteriškų hormonų. Dėl šios priežasties daugumai vyresnio amžiaus moterų, ypač po menopauzės, ant veido ir kūno atsiranda daugiau plaukų. Tačiau tai nėra hirsutizmas: dėl vyresnio amžiaus atsiradę plaukai yra švelnesni.
Hormonų kiekio pokytis yra dažna hirsutizmo priežastis, tai galima nustatyti atlikus kraujo tyrimą.
Padidėjusį plaukuotumą gali lemti:
- paveldėjimas;
- policistinių kiaušidžių sindromas (PKS). Šį sutrikimą galima atpažinti ir iš kitų požymių: nereguliarios mėnesinės, ovuliacijos nebuvimas, cistos kiaušidėse, nevaisingumas;
- Antinksčių sutrikimai. Jei per 6 mėnesius staiga padidėjo plaukuotumas, tai gali byloti apie antinksčių auglį ar kitus šio organo sutrikimus;
- Hormonų pusiausvyros sutrikimai. Moters organizmui aktyviau išskiriant testosteroną, padidėja plaukuotumas veido srityje, o galvos srityje pasireiškia plaukų retėjimas. Šis sutrikimas gali pasireikšti prasidėjus menopauzei, neštumo metu;
- Vaistai. Kai kurių medikamentų šalutinis poveikis gali pasireikšti plaukuotumu, pavyzdžiui, vartojant anabolinius steroidus, testosterono preparatus, priemones, skatinančias plaukų augimą.
Daugelis moterų nepageidaujamus dėl hirsutizmo atsiradusius plaukus šalina įprastais plaukų šalinimo metodais – depiliacija ir epiliacija, tačiau svarbu kreiptis gydytojo konsultacijai, kad būtų nustatytos tikrosios hirsutizmo priežastys. Taip pat gydytojas (-a) patars dėl tinkamiausio gydymo būdo.
Jei Jus vargina minėti simptomai, kreipkitės gydytojo endokrinologo konsultacijai.